Reading: ASUS TUF Gaming VG28UQL1A Gaming Monitor
Share
Font ResizerAa
Einfoldtech
The Official Einfoldtech
Font ResizerAa
Search
  • Home
    • Home 1
  • Categories
  • Bookmarks
  • More Foxiz
    • Sitemap
Follow US
  • Advertise
© 2026 Einfoldtech Company. All Rights Reserved.
Einfoldtech > Review > ASUS TUF Gaming VG28UQL1A Gaming Monitor
Review
ASUS TUF Gaming VG28UQL1A Gaming Monitor
Husky
Last updated: 25/07/2022 1:35 PM
Husky
Share
5 Min Read
TUF Gaming VG28UQL1A HDMI 2.1 Gaming Monitor — 28-inch 4K UHD (3840 x 2160), Fast IPS, 144 Hz, 1 ms GTG, NVIDIA G-Sync compatible, AMD FreeSync™ Premium, DSC, ELMB Sync, Variable Overdrive, DisplayHDR™ 400, DCI-P3 90%
Contents
  • 28-inch UHD (3840 x 2160) Fast IPS gaming monitor with 144 Hz refresh rate and 1 ms (GTG) response time, designed for professional gamers
  • HDMI® 2.1 supports native 4K 120 Hz gaming without chroma subsampling (4:4:4) on PlayStation® 5 and Xbox Series X
Accessories
  1. DisplayPort cable
  2. HDMI Ultra High Speed Cable
  3. Power adapter
  4. Power cord
  5. Quick start guide
  6. USB 3.0 cable
  7. Warranty Card
Installation is very easy without need of screwdriver.
Despite trying to insert the cable into the cable management system, we were unable to do so.
According to China energy rating: The TUF monitor power consumption is very high.
The power adaptor: ADP-120RH B 120watts is familiar to some ASUS gaming laptop adaptor.
During our usage the monitor only use 60watts.
The VG28UQL1A’s stand adjusts for height, tilt, swivel, and pivot.
Asus TUF Gaming VG28UQL1A: All the ports & Features
You can install ASUS DisplayWidget Lite to control the display mode.
We highly recommend you update the display firmware to the latest version.
For Microsoft Windows 10/11 you need to enable “Use HDR” mode then the monitor will display HDR.
Make sure you have set refresh rate at 144Hz.
This is our setup workstation.
ASUS TUF VG28UQL1A
1200
ASUS TUF VG28UQL1A
9.3
Quality
9.5/10
Value
Design
Performance
Pros
  • 4k Resolution at 144Hz
  • Support AMD & Nvidia Sync Technology
  • Clear and Sharp display
  • Color accuracy
  • Too many Input port
Cons
  • Expensive
  • Lousy Built In Speaker
  • 28inch monitor